طرح درس حجم و هرم ریاضی ششم ابتدایی این طرح درس شامل 5 صفحه ورد قابل ویرایش می باشد و درس 18 کتاب ریاضی ششم ابتدایی است. هدف کلی این درس آشنایی دانش آموزان با حجم و هرم است. از روش های یاددهی – یادگیری این درس می توان به پرسش و پاسخ و بحث گروهی، مدل چینش کلاس به صورت ردیفی – گروهی اشاره کرد. در این درس، دانش آموزان با تعریف هرم و مکعب، شناسایی هرم و مکعب در بین اشیا و اشکال مختلف، و محاسبه حجم و مساحت گسترده و گسسته مکعب مستطیل آشنا خواهند شد. همچنین، در این درس روابط مختلف مانند رابطه مترمکعب با سانتیمتر مکعب و دسی مترمکعب، رابطه سیسی با گرم و لیتر با گرم نیز آموزش داده می شود. این درس با رسانه های آموزشی مانند کتاب ریاضی ششم ابتدایی، تابلو و ماژیک کارت اعداد همراه است.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی موضوع درس: درس 18 حجم و هرم
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار میرود در پایان درس با حجم و هرم آشنا شوند.
اهداف رفتاری: انتظار میرود شاگردان بعد از تدریس این درس بتوانند:
1-هرم را تعریف کنند.
2-هرم را در بین اشیا و اشکال مختلف شناسایی کنند.
3- مکعب را تعریف کنند.
4- مکعب را در بین اشیا و اشکال مختلف شناسایی کنند.
5- حجم مکعب را شناسایی کنند.
6- مساحت گسترده مکعب را بدست آورند.
7- مکعب مستطیل را تعریف کنند.
8- حجم مکعب مستطیل را محاسبه کنند.
9- مساحت گسنرده مکعب مستطیل را بدست آورند.
10- رابطه مترمکعب با سانتیمتر مکعب را محاسبه کنند.
11- رابطه مترمکعب با دسی مترمکعب را توضیح دهند.
12- واحد اندازه گیری مایعات را بگویند.
13-رابطه مترمکعب با سیسی را توضیح دهند.
14- رابطه دسیمتر مکعب با سیسی را بگویند.
15- واحد اندازه گیری جرم را نام ببرند.
16- رابطه سیسی با گرم را بگویند.
17-رابطه لیتر با گرم را بگویند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک کارت اعداد
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم: بچه ها این جلسه میخواهیم با اجسام هندسی سه بعدی یا فضای بیشتر آشنا بشویم. طرح درس حجم و هرم ریاضی ششم ابتدایی چه کسی میداند اجسام سه یعدی یا فضایی چه اجسامی هستند؟
شاگردان: (با مشورت) اجسامی هستند که علاوه بر طول و عرض دارای بلندی یا ارتفاع نیز میباشند.
معلم: ضمن تایید، بچه ها من در اختیار هر گروه یک شکل مقوایی قرار میدهم از شما میخواهم این شکل را از نقاط خطچین تا کنید و به هم بچسبانید).
علم شکل را در اختیار گروه قرار میدهد و (نظارت و راهنمایی میکند) شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: بچه ها جسمی که شما درست کردهاید یک جسم سه بعدی یا فضایی است. که اسم آن هرم میباشد.
معلم: این هرم از چند مثلث تشکیل شده است؟
بچه ها: از 4 مثلث
معلم: ضمن تایید بچه ها به هر یک از این مثلثها یک وجه میگویند.
حالا بگویید این هرم چند وجهی است؟
شاگردان: چهار وجهی
معلم: ضمن تایید بچه ها به وجهی که هرم توسط آنبه زمین چسبیده است قاعده میگویند
معلم: حالا یک مقوای دیگر میدهم شما از نقطه چین تا کنید و به هم بچسبانید
شاگردان:دستور کار را اجرا میکنند
معلم: این هرم چندوجهی است؟
شاگردان: پنج وجهی معلم: قاعده آن چه شکلی است؟
شاگردان: مربع
معلم: قاعده شکل اول مثلث قاعده شکل دوم مربع، چه نتیجه ای میگیرید؟
شاگردان: (مشورت) قاعده هرم میتواند به عکسهای مثلث یا مربع باشد. معلم: ضمن تایید توضیحات لازم را ارائه میدهند.
نحوه تدریس معرفی مکعب مستطیل
وسایل لازم: قوطی دارای مکعب مستطیل شکل به تعداد گروه ها بعد از آماده شدن شرایط کلاسی فعالیت های زیر جهت معرفی و ساختن مکعب مستطیل انجام میپذیرد:
معلم: بچه ها، این جلسه میخواهیم با مکعب مستطیل آشنا شویم. به همین منظور در اختیار هر گروه یک قوطی دارو قرار میدهم از شما میخواهم که بعد از دریافت قوطی، مستطیلهای آن را شماره گذاری نمائید. (معلم در اختیار هر گروه یک قوطی مکعب مستطیل قرار میدهد). طرح درس حجم و هرم ریاضی ششم ابتدایی شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند
معلم: قوطی از چند مستطیل تشکیل شده است؟
شاگردان: 6 مستطیل.
معلم: حالا قوطی را از ناحیه مستطیل شماره (1 )الی (6) بر روی کاغذ قرار دهید و تصویر آن را رسم کنید
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: بچه ها، دقت کنید هر جسمی که از شش مستطیل به وجود آید »مکعب مستطیل« نام دارد.
معلم: چند جسم نام ببرید که به شکل مکعب مستطیل باشد
شاگردان: اجسامی نظیر آجر، قوطی چای و … را نام خواهند برد.
ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان میخواهیم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند
35دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم فعالیت های تعیین شده و فعالیت های کتاب را انجام دهند.
5 دقیقه
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.