طرح درس انرژی را بهتر مصرف کنیم مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی این طرح شامل 5 صفحه ورد قابل ویرایش است و برای اجرا در کلاس ششم طراحی شده است. هدف کلی این درس آشنایی دانش آموزان با انرژی های نو و چگونگی مصرف بهینه آنها است. در این درس، اهداف جزئی مطرح شده که شاگردان باید پس از پایان درس بتوانند به سوالاتی مانند “انرژی های نو چیستند؟”، “انرژی های قبل تجدید چه هستند؟” و “چرا انرژی های نو جایگزین سوخت های فسیلی شدهاند؟” پاسخ دهند. همچنین، آشنایی با استفاده از انرژی های نو در کشور ما و تولید انرژی الکتریکی از طریق انرژی باد نیز در این درس مورد بررسی قرار میگیرد.
مشخصات کلی
نام دبیر : نام درس : مطالعات اجتماعی
تعداد شاگرد :20 نفر صفحه :41 تا 44 موضوع :انرژی را بهتر مصرف کنیم کلاس : ششم تاریخ اجرا :
زمان :
50دقیقه
هدف کلی
آشنایی با انرژی های نو و چگونگی مصرف بهینه آن ها .
اهداف جزئی
انتظار می رود که شاگردان بعد از پایان درس بدانند :
1- انرژی های نو چه هستند ؟
2- انرژی های قبل تجدید را نام ببرند .
3- انرژی غیر قابل تجدید با انرژی های قابل تجدید چه تفاوتی دارند ؟
4- چرا انرژی های نو را جایگزین سوخت های فسیلی کرده اند ؟
5- در کشور ما چگونه از انرژی های نو استفاده شده است ؟
6- چگ.نه از انرژی باد انرژی الکتریکی تولید می ککند ؟
7- انرژی هسته ای چگونه پدید می آید ؟
8- فرق انرژی هسته ای با سایر انرژی ها چیست ؟
9- مهم ترین نیروگاه اتمی ایران در کجا واقع شده است ؟
هدف های رفتاری (ورودی)
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند :
1- چگونگی تشکیل سوخت های فسیلی را بیان کنند .
2- موارد استفاده از منابع انرژی را بیان کنند .
3- چگونگی تولید برق را بیان کنند
4- راهکار های مناسب جهت استفاده ی کمتر از سوخت های فسیلی را بیان کنند .
هدف های رفتاری (خروجی)
انتظار می رود دانش آموزان بعد از پایان درس جدید بتوانند :
1- انرژی های قابل تجدید را با انرژی های غیر قابل تجدید مقایسه کنند .
2- در مورد استفاده از انرژی های نو در ایران توضیح دهند .
3- چگونگی تولید انرژی الکتریکی از باد را توضیح دهند .
4- انرژی هسته ای را با سایر انرژی ها مقایسه کنند .
5- مهم ترین نیروگاه اتمی ایران را معرفی نمایند .
6- حساسیت خود را نسبت به هدر رفتن انرژی نشان دهند .
7- در مصرف برق صرفه جویی کنند .
تکنولوژی آموزشی
تابلو – کتاب – ماژیک – کارت های تهیه شده ی گروه ها – کامپیوتر – ویدئو پروژکتور – ماشین حساب نوری – کاردستی باطری دار .
روش تدریس
روش بحث گروهی و توضیحی – پرسش و پاسخ – اکتشافی (تلفیقی )IT
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید
ایجاد رابطه عاطفی
فرستادن صلوات – سلام و احوال پرسی – حضور و غیاب – توجه به وضعیت دانش آموزان مورد دار کلاس .
3 دقیقه
دیدن تکلیف
دیدن گزارشات دانش آموزان درباره استفاده از سوخت ها در خانه برای پخت و پز و ایجاد گرما
3 دقیقه
انجام ارزشیابی تشخیصی آغازین
از چند دانش آموز سوالاتی در رابطه با درس گذشته می پرسیم .
1- مهم ترین منابع انرژی در دنیای امروز چه منابعی هستند ؟
2- میدان های نفتی جنوب غرب را نام ببرید .
3- تفاوت برق حرارتی و برق آبی را بیان کنید .
4- سوخت های فسیلی را توضیح دهید .
3 دقیقه
تنظیم وضعیت کلاس
توجه به وضعیت فیزیکی کلاس از نظر نور ، گرما و سرما ، گروه بندی دانش آموزان
2 دقیقه
ایجاد انگیزه برای درس جدید
توجه به نمودار گروه های عمده انرژی و توضیح مجدد آن .
پیامد های اتمام سوخت های فسیلی و قطع شدن برق منازل و کارخانه ها
5 دقیقه
فعالیت های مربوط به ارائه درس
پس از ایجاد انگیزه و بیان پیامد های تمام شدن سوخت های فسیلی کارت های گروه های انرژی را بین گروه ها تقسیم کرده واز آن ها می خواهیم که انرژی های مربوط به کارت خود را ملاحظه نمایند و در مورد آن ها توضیح دهند سپس به معرفی منابع غیرقابل تجدید و قابل تجدید ( انرژی های نو ) می پردازیم و با استفاده از اسلاید ها به توضیح درس پرداخته و در جریان تدریس پرسش های مناسب را ارائه می دهیم و از آن ها می خواهیم نظرات خود را روی کارت ها نوشته و سرگروه بخواند سپس به توضیح انواع انرژی های نو (آب ، باد ، خورشید )پرداخته و به معرفی آبگرمکن های خورشیدی ، نیروگاه بادی و نیروگاه خورشیدی می پردازیم طرح درس انرژی را بهتر مصرف کنیم مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی ( به همراه نمایش فیلم انرژی باد و انرژی خورشیدی ) در ادامه به توضیح انرژی هسته ای (اتمی )پرداخته ضمن سوال از دانش آموزان و گرفتن پاسخ های آنان در رابطه با اخبار انرژی هسته ای از رادیو و تلویزیون سپس به معرفی نیروگاه اتمی بوشهرپرداخته و در مورد شهید مصطفی احمدی روشن توضیح می دهیم و برای شادی روح این شهید صلوات فرستاده می شود در ادامه ضمن تشکر از خداوند بخاطر ارزانی داشتن نعمت هایش نظر دانش آموزان را در رابطه با چگونگی مصرف سوخت های قسیلی و راه های صرف جویی آن ها جویا شده و به توضیح راه های صرفه جویی در مصرف برق و معرفی ساعت پیک یا اوج بار پرداخته و برچسب انرژی را به کمک دانش آموزان توضیح می دهیم و در پایان به معرفی سازمان بهره وری انرژی ایران می پردازیم .
20دقیقه
ارزشیابی مرحله ای
1- فواید انرژی های نو چبست ؟
2- تفاوت انرژی های نو و سوخت های فسیلی را بنویسید .
3- انرژی هسته ای چه تفاوتی با سایر انرژی ها دارد ؟
4- شما در منزل برای صرفه جویی در مصرف انرژی های غیر قابل تجدید و برق چه کار هایی انجام می دهید ؟
4دقیقه
ارزشیابی پایانی
1- یک اسباب بازی نوری یا ماشین حساب با وسایلی که که با باطری کار می کنند چه تفاوتی دارد ؟
2- از انرژی خورشید به چه منظور می توان استفاده کرد ؟ مثال بزنید .
3- نیروگاه اتمی معروف ایران چه نام دارد ؟
4- انرژی هسته ای چگونه تولید می شود ؟
5- انجام کاربرگ شماره 11 در کلاس.
2دقیقه
نتیجه گیری و جمع بندی
سوخت های فسیلی غیر قابل تجدید ولی انرژی های خورشیدی ، باد و آب هم قابل تجدید و هم ارزان هستند و برای گرما و تولید برق و نور استفاده می شوند . طرح درس انرژی را بهتر مصرف کنیم مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی دستیابی به فن آوری هسته ای افتخاری است برای کشورایران . بیان راه های مناسب صرفه جویی از سوخت های فسیلی و برق در ساعت پیک و توجه به برچسب انرژی هنگام خرید .(دانش آموزان جمع بندی می کنند و معلم راهنمایی می تواند )
4دقیقه
تعیین و تکلیف فعالیت های تکمیلی
به سایت بهره وری انرژی ایران مراجعه کرده و گزارشی از فعالیت های خود ارائه دهند . (1گروه)
مصرف انرژی نسبت به گذشته افزایش یافته است یا خیر ؟ (گفتگو با افراد سالمند خانواده )(گروه دیگر )
تکمیل کاربرگ شماره 12 .(همه گروه ها )
مقایسه قبض آب و برق خانه (گروه سوم )
نوشتن انشای تخیلی درباره سوخت های فسیلی (همه گروه ها )
4دقیقه
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.