طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس یاد آوری ضرب و تقسیم صفحه 48 و 49 این طرح درس با استفاده از 4 صفحه ورد قابل ویرایش تشکیل شده است که صفحات 48 و 49 آن را تشکیل می دهند. هدف کلی این درس یادآوری ضرب و تقسیم است و برای دستیابی به این هدف، اهداف جزئی مانند آشنایی با شکلهای دیگر عدداعشاری و روش های مختلف ضرب و تقسیم اعداد اعشاری تدریس می شوند.
روش تدریس این درس شامل نمایشی، سخنرانی و پرسش و پاسخ است. برای این منظور، وسایل کمک آموزشی مانند ماژیک، کتاب و وایت برد استفاده می شوند. ارزشیابی تشخیصی نیز در این درس انجام می شود که شامل انجام جمع تفریق هایی با اعداد اعشاری است. با تدریس درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی، دانش آموزان می توانند مهارت های مختلف ضرب و تقسیم اعداد اعشاری را بیاموزند و به یادگیری بیشتر در این حوزه تشویق شوند.
مشخصات کلی
باسمه تعالی
کتاب:ریاضی پایه: ششم موضوع درس : یاد آوری ضرب و تقسیم
صفحات : 48،49مدت جلسه : 35دقیقه تاریخ :
زمان
هدف کلی
یادآوری ضرب و تقسیم
اهداف جزئی
آشنایی با شکلهای دیگر عدداعشاری مثل کسر یا عدد مخلوط با استفاده از جدول ارزش مکانی
آشنایی با روشش زیر هم نویسی عدد اعشاری در هنگام جمع و تفریق
آشنایی با ضرب عدد اعشاری در عدد10،100و1000
آشنایی با روش ضرب اعداد اعشاری بدون در نظر گرفتن ممیز
آشنایی با روش مساحتی ضرب
اهداف
عملکردی
حیطهِشناختی
با روش تبدیل عدد آشنا شود.
با روش زیر هم نویسی اعداد اعشاری آشنا شود.
با روش ضرب عدد اعشاری در عددهای 10،100و …. آشنا شود.
آشنایی با روش مساحتی ضرب
مهارتی
بتواند اعداد اعشاری را به کسر تبدیل کنند
اعاداد اعشاری را ب روش زیر هم نویسی حل کند.
نگرشی
افزایش رغبت یادگیری انواع روش ضرب و تقسیم اعداد اعشاری
روش تدریس
نمایشی- سخنرانی- پرسش و پاسخ
وسایل کمک آموزشی
ماژیک – کتاب -وایت برد،
ارزشیابی تشخیصی
این جمع تفریق ها را انجام دهید د 2/2 =2/1 -3/ 2 =1/3 +2/3
5
10
ارائه درس
می خواهیم حاصل این جمع و تفریق ها ررا به روشهای گوناگون حل کنیم.=7/2+3/1
روش 1:آن را به صورت کسریمی نویسیم = + چون کسرها مساوی است یکی از مخرج ها را می نویسیم سپس صورت ها را با هم جمهع می کنیم و در نهایت جواب را به صورت اعشاری می نویسیم. بهتر است که با کمک محور حل شود.
روش 2: آن را به عدد مخلوط نشان می دهیم و عدد عای صحیح را با هم جمع میکنیم و کسرها را باه هم و سپس جواب به صور اعشاری می نویسیم.
روش 3: به صورت گسترده می نویسیم سپس قسمت های صحیح را باهم و اعشاری را با هم جمع می کنیم.
روش 4: به کمک جدول ارزش مکانی دهم ها زیر دهم و عدد های صحیح را زیر یکان مینویسیم.
در ادامه دانشآموزان بایند نمونهها را حل کنند . ولی برای آزمون دانشآموز مختارند که هر روشی را برای جواب دادن انتخاب کنند.
ضرب عدداعشاری:
روش اول :آن را به صورت کسر می نویسیم سپس صورت در صورت و مخرج در مخرج
روش دوم: به روش مساحتی عدد بزرگتر را روی طول و کوچکتر را روی عرض و سپس مساحت شکل ها را به دست می آوریم.
روش سوم: عدد ها را بدون در نظر گرفتن ممیز حل می کنیم سپس به تعداد رقم های اعشاری هر دو عامل اعشار را می گذاریم.
سوال دوم: برای ورود به این تمرین ابتدا تمرین های مشابه به انها می دهیم. مثل = 10:×23/4یا
= 100 ×34/6 سپس سوال 2 را حل کنند و حدود دو سه دقیقه به انها فرصت بدهیم تا رابطه و قائده را متوجه بشوند. طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس یاد آوری ضرب و تقسیم صفحه 48 و 49 (اگر عدد اعشاری در 10،100و یا 1000 ضرب شود به تداد رقم صفر ها اعشار به سمت جلو حرکت می کند.
کار در کلاس: ابتدا ترتیب عنلیات را آموزش می دهیم که اگر غیر از این عبارتی را حل کنیم حتما جواب اشتباه به دست میآید. (پرانتز-ضرب و تقسیم و سپس جمع و تفریق ).(در تمرین بالا هم ضرب و هم جمع عدد اعشاری آموزش داده شده است .) حالا با توجه به روش هایی که یاد گرفتند باید بتوانند کار در کلاس را حل کنند.
تقسیم عدد اعشاری بر عدد صحیح
به هرمیزی 4 کارت مقوایی 1/0 می دهیم و به انها می گوییم که این کارتهای یک دهمی را بین خودتان تقسم کنید بعد از اتمام این کارت حتما باید به صورت کلامی کار خودشان را بیان کنند. مثلا : ما چهار کارت 1/0 را بین خودمان تقسم کردیم و به هر کداممان 2 کارت 1/0 رسید مر مرحله بعد کارت های 10/0 را به آنهامی دهیم تا بین خودشان تقسم کنند طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس یاد آوری ضرب و تقسیم صفحه 48 و 49 و سپس کار خود را توضیح دهند.در آخر یک کارت 1/0 و دو کارت 10/0را به دو نفر می دهیم تا بین خودشان تقسیم کنند قطعا دچار مشکل خواهند شد در اینجا با راهنمایی معلم کارت یک دهمی را به 10 کارت یک صدمی تبدیل می کنیم تابین خودشان تقسم کنند
2 ÷12/0به هر کدام 06/0 می رسد. سپس تمرینات کتاب را با کمک شکل حل می کنیم تا بهتر متوجه بشوند.
یا به روش دیگری تقسیم را حل می کنیم ابتدا مثل قبل که یاد گرفتیم اعشار را به کسر تبدیل می کنیم و به عدد صحیح مخرج یک می دهیم و عامل اول را می نویسیم و عامل دوم را معکوس می کنیم صورت و مخرج ها را ساده می کنیم و جواب را به دست ی آوریم.
ارزشیابی پایانی
جواب جمع و تفریق های نوشته شده را به دست بیاورید=4:÷16/0 =4/0 × ( 3/2- 5/7)/
=1/3 +2/3
5
3
خلاصه و جمع بندی نتیجه گیری:
اگر بخواهیم اعداد اعشاری را باهم جم یا تفریق به چند روش امکان پذیر است مثل: :آن را به صورت کسر می نویسیم- آن را به عدد مخلوط نشان می دهیم و عدد های صحیح را با هم جمع میکنیم و کسرها را باه هم و سپس جواب به صور اعشاری می نویسیم.- : به صورت گسترده می نویسیم سپس قسمت های صحیح را باهم و اعشاری را با هم جمع می کنیم.
به کمک جدول ارزش مکانی دهم ها زیر دهم و عدد های صحیح را زیر یکان مینویسیم.
اگر عدد اعشاری را در 10 یا 100 و … ضرب کنیم به تعداد صفر های ان اعشار به جلو حرکت می کند.
تعیین تکلیف
در خانه چند ضرب و تقسیم اعشاری بنویسید و به کلاس بیاورید.
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.