طرح درس خرمشهر در چنگال دشمن مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی درس بیست و دوم تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با موضوع جنگ تحمیلی و اشغال شهر خرمشهر توسط دشمنان، به دانش آموزان آشنایی می دهد. هدف این درس، آشنایی دانش آموزان با شهر خرمشهر و تاریخچه آن است.
برای دستیابی به این هدف، این درس بر اساس اهداف رفتاری طراحی شده است که شامل معرفی مرزهای غربی ایران و خطوط جنگ تحمیلی، بیان دلایل و عوامل جنگ، بیان احساسات درباره شهدا و ایثارگران و دفاع از کشور، توصیف چگونگی اشغال شهر خرمشهر و آشنایی با بازندگی نامه شهدای چنگ تحمیلی است.
در روش های یاددهی-یادگیری این درس، از پرسش و پاسخ، بحث گروهی، سخنرانی و نمایش استفاده می شود. همچنین از رسانه های آموزشی مانند کتاب اجتماعی، تابلو، ماژیک، اسلاید و فیلم و سرودهای آموزشی استفاده می شود.
نام کتاب درسی: مطالعات اجتماعی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 22 خرمشهر در چنگال دشمن
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از فراگیران انتظار می رود در پایان درس با شهر خرمشهر آشنا شوند.
اهداف رفتاری: انتظار می رودانش آموزان بتوانند:
1-روی نقشه مرزهای غربی ایران وخطوط جنگ تحمیلی را معین کنند.
2- دلایل و عوامل جنگ را بیان کنند.
3- احساس خودرا نسبت به شهدا و ایثارگران و نیز نسبت به دفاع از کشور بیان کند.
4- چگونگی اشغال شهر خرمشهر رببیان کند.
5- بازندگی نامه ی برخی شهدای چنگ تحمیلی آشنا شوند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب اجتماعی ششم ابتدایی- تابلو – ماژیک – اسلاید و فیلم و سرودهای آموزشی مرتبط با جنگ تحمیلی مانند » ممد نبودی ببینی» کتاب زندگی نامه ی شهدا.
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی – سخنرانی – نمایش
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
آموزگارمی تواند برای شروع تدریس این درس به روش های مختلفی عمل کند به طور مثال:
1-پخش فیلم صحنه های واقعی از جنگ تحمیلی ایران و عراق
2- هماهنگی برای اردو و بازدیداز مناطق جنگی (در مناطق نزدیک در مناطق جنگی)
3- پخش نوحه ی (ممد نبودی ببینی)
4- بیان معنی و مفهوم پیام امام خمینی(ره) در آغاز جنگ تحمیلی )فعالیت4)
بچه ها گوش داده یا نگاه می کنند
. بعد از انجام یکی از کارها ی بالا از آموزگار اجازه ی بحث و تبادل نظر بین بچه ها در خصوص جنگ تحمیلی را میدهد و فعالیت 2 را انجام می دهد. طرح درس خرمشهر در چنگال دشمن مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی درس بیست و دوم (پیدا کردن استان ها ی هم مرز عراق از روی نقشه) هر یک از بچه ها به نوبت در مورد جنگ گفت و گو می کنند.
آموزگار با مروری بر مطالب مربوط به مرز،با کمک دانش آموزان،روی نقشه برخی از شهرها ی مرزی ایران را نشان داده ونام می برد و نیز خط مرزی ایران و عراق را نشان داده،شهرها و مناطق اطرافش را نام میبرد و فعالیت 3 را اجرامی کند).
پاسخ به پرسش طرح شده ،پیدا کردن موقعیت خرمشهر روی نقشه بچه ها با استفاده از کتاب درسی یا نقشه مرزهای غربی و مرز ایران و عراق را پیدا می کنند. آموزگار از بچه ها می خواهد تا متن درس را بخوانند و سپس با کمک آن ها درباره علل جنگ تحمیلی و ….گفت گو میکنند و بعه فعالیت 6 را انجام می دهند فعالیت 6بیان علل و معلول جنگ تحمیلی و رسم نمودار .
بچه ها از روی درس خوانده و به سخنان آموزگار گوش داده و فعالیت 6 را اجرا می کنند. طرح درس خرمشهر در چنگال دشمن مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی درس بیست و دوم سپس آموزگار از بچه ها میخواهد تا به نوحه ی (ممد نبودی) گوش دهند و کتاب مربوط به زندگی نامه شهدا را معرفی می کند و درباره ی شهید جهان آرا توضیحاتی می دهد و توضیحات مربوط به درس را کامل می کند. بچه ها با دقت گوش داده و یا با شهید جهان آرا آشنا می شوند.
ارزشیابی
• با استفاده از نقشه مرزهای غربی و خطوط حمله ی عراق در جنگ تحمیلی را نشان می دهند.
• بیان دلایل و عوامل مهم در جنگ تحمیلی
• بیان احساس خود نسبت به شهدا و ایثارگران جنگ تحمیلی
• بیان دلایل اهمیت خرمشهر
35دقیقه
تعیین تکلیف
انجام فعالیت درس 7
5 دقیقه
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.